SGK, İzmir'de kiracısı olan 40 esnafa haciz tebligatı gönderdi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İzmir'de kendisine ait dükkanlarda kiracı olan yaklaşık 40 esnafa kira ve aidatlarını ödeyemedikleri gerekçesiyle haciz tebligatı gönderdi. 30 bin TL'den 250 bin TL'ye kadar kira borcu olan esnafa ödeme için 15 gün süre verildi.

+2
Video için play'e tıklayın

Dükkanlarından çıkartılma korkusu yaşayan birçok esnaf, "Esnaf arkadaşlarımız intiharın eşiğinde. Kapalı olduğumuz dönemlerin kirası isteniyor. Ne yapacağımızı şaşırdık. Evimize ekmek götüremiyoruz. Bize yol göstereceklerine ateşin içine atıyorlar" diye tepki gösterdi.

İzmir'in Konak ilçesinde SGK'ya ait Rant Tesisleri'nde kiracı olan yaklaşık 40 esnafa ödeyemedikleri kira ve aidat borçları nedeniyle haciz tebligatı geldi. SGK tarafından gönderilen tebliğde 15 gün içerisinde birikmiş kira borçlarının ödenmemesi halinde yasal yollara başvurulacağı bildirildi. Rant Tesisleri içerisinde 30 bin TL'den 250 bin TL'ye kadar borcu olan esnaf pandemi nedeniyle aylarca kapalı oldukları döneme ait borçlar nedeniyle gelen tebligata tepki gösterip, yetkililerden yardım istedi.

"İNTİHARI DÜŞÜNENLER VAR"

Pasajdaki esnaf, yaşadıkları sıkıntıları ANKA Haber Ajansı'na şöyle anlattı:

- 30 Yıllık esnaf Tuncay Sarıhan: “Dükkan açtıktan sonra pandemi ortaya çıktı. İzmir depremini ve sel felaketini yaşadık. Pasajımıza günlerce insanlar girmedi. Üstümüzde Konak Belediyesi'nin birimi vardı. Güvenilir olmadığı için boşaltıp gittiler. Biz tek kaldık, pasaja insan girmedi. Siftahsız kapattığımız günler oldu. Bu süreçte kiramızı ödeyemedik. 50 bin lira civarı borcum var. Haziran öncesi 2-3 gün çalıştık, devlet bizi kapattık. Sadece 3 bin lira yardım aldım. Geçen hafta bir tebligat geldi. 'Kiranızı ödemezseniz haciz yoluyla çıkartacağız' diye. Cebimde 300 lira yok. 50 bin lirayı nasıl ödeyeyim. Devlet yapıcı olur, yıkıcı değil. '50 bin lira borcun var, aydan aya 2 bin lira öde' dese razıyız. Direkt 'Parayı yatırın' diyorlar. Benim evimde huzurum kaçtı. İnsan intiharı düşünüyor. Birçok esnaf arkadaş intiharın eşiğinde. Devlet bize ayrıcalık göstermesin ama en azından kapalı olduğumuz dönemin kirasını istemesin."

"EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ"

- 20 yıllık işletmeci Hayrettin Acar: "Pandemide ciddi sıkıntılar yaşadık. Kafe olarak yaklaşık bir sene kapalıydık. Çay satışı yasaktı. 250 bin liraya yakın ödenmemiş kiramız var. İcra yoluyla çıkaracaklarmış. Ay sonuna kadar 250 bin lira tek seferde ödeyeceğiz. SSK'dan yazı geldi. Durum çok vahim. 5-6 aydır açığız. Kapalı olduğumuz dönemlerden 10 aylık kira borcumuz var. Tek seferde yatırın diyorlar. Evimize ekmek götüremiyoruz şu an. Kriz var, dolar aldı başını gidiyor.”

"EVLİLİK PLANLARI YAPIYORDUM, AYRILDIM"

- Levent Madan, "12 aylık kira borcum var. Kiralarımızı, vergimizi ödeyemedik. 50 bin liraya yakın. ‘Ödemezseniz, icra yoluyla alınacak’ diye tebligat geldi. Kimi evini arabasını sattı. Artık satacak bir şey kalmadı. Evlilik planları yapıyordum bunun yüzünden ayrıldım. Evlenemeyeceğim. Bize yol göstereceklerine ateşin içine atıyorlar."

"NE YAPACAĞIMIZI ŞAŞIRDIK"

- Tekstil dükkanı olan Melahat Karayazılı: "15 yıldır burada esnafım. İş yapamıyoruz. Korona bir yandan hastalık bir yandan. Halkın alım gücü kalmadığı için döviz kuru ile olan fiyat artışları satışımızı etkiledi. Kiralarımızı ödeyemedik. Hacizli şekilde ihtarlar geldi. Ne yapacağımızı şaşırdık. Devletten yardım istiyorum."

 

# SGK, haciz

13 Ara 2021 - 21:08 İzmir- Gündem