Emekliler Ankara’da "geçinemiyoruz" dedi

Ankara’da, “Geçinemiyoruz” eylemi yapan Tüm Emekliler Sendikası, açıklamalarında "Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor” dedi. ANKA’ya konuşan emekli Satılmış Küçükşahin, “Bir buçuk lira (1.500 TL) emekli maaşıyla bu ülkede geçinin” derken, Hüseyin Demirtan ise “Torunlarımıza harçlık vermemek için sabahları onlar yatakta uyurken evden ayrılıyoruz” diye konuştu.

Video için play'e tıklayın

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli-Sen) bugün Ankara'da bir basın açıklaması yaptı. Tüm Emekli-Sen üyesi emekliler, TBMM'de görüşülen 2022 bütçesinde emeklilerin gözardı edildiğini belirtti. "Geçinemiyoruz" diyen emekliler, "2022 bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun" açıklamasını yaptı. 

"ZAM BİR HAFTADA ERİYİP GİDECEK"

Tüm Emekli-Sen'in konuya ilişkin açıklaması şöyle:

"Emeklilere verilmesi düşünülen yüzde 7-8'lik zam bir haftada eriyip gidecek. Tüketim zamları yüzde 50 ile yüzde 100 arasında. Çarşı-pazar çıkılacak gibi değil. Bayram ikramiyeleri dört yıldır yerinde sayıyor. Maaşlarımız kademeli olarak düşürülüyor. İntibak yasası çıkarılamadığından maaşlar arasındaki farklar büyüyor. Sağlık alanında muayeden, ameliyat, ilaç, tahlil can yakıyor. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi, siyasi iktidar, emeklilerin örgütlenmesinden rahatsız. Sendikalarımızı kapatmaya çalışıyor. Ama başaramayacaklar. 13,5 milyon emekli, 6 milyon EYT'li eninde sonunda, bu iktidardan kurtulacak gücü kendi örgütlü mücadelesinde bulacak. Buradan bu taleplerimizin karşılanması gerektiğini haykırıyoruz. 

2022 Bütçesi halkın taleplerinin karşılandığı bir bütçe olsun. Sermayeye, faize, silahlara değil, emekçiye, emekliye, halka bütçe istiyoruz."

Emekliler, basın açıklamasının ardından yaşam koşullarını ANKA Haber Ajansı'na anlattı. Emeklilerin açıklamaları şöyle:

"BİZ BU ÜLKENİN TAŞINDA TOPRAĞINDA İZLERİ OLAN İNSANLARIZ"

Tüm Emekli Sen üyesi Nuran Kesiktaş: "Çoğu arkadaşımızın torunları var. Torunlarına harçlık veremiyorlar. Bu çok zor, çok üzücü bir durum. Biz bu ülkenin bütün taşında, toprağında, fabrikasında izleri olan insanlarız. Bizler yaratarak, üreterek bu duruma geldik. Bizim her yerde emeğimiz, hakkımız var. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz."

"1.500 TL EMEKLİ MAAŞIYLA EMEKLİ NASIL GEÇİNSİN"

Makine Kimya Roket Fabrikası emeklisi Satılmış Küçükşahin: "32 sene 12 gün bu devlete hizmetim var. 2009 Mayıs’ında emekli oldum. Durumumuz içler acısı. Emeklinin durumuna baktığınızda, haberlere baktığınızda; bu hayat şartlarında nasılsa insanların durumu emeklilerin durumu da öyle. Çalışanlar, bile memnun değil. Bugün 7-8-10 milyar lira (bin lira) maaş alanlar bile memnun değil. Bir buçuk lira (1.500 TL) emekli maaşıyla bu ülkede geçinin. Bu Allah’ın takdiri. Bizim Cumhurbaşkanımız öyle diyor. Herhalde bu fakirlik Allah tarafından bize layık görülmüş. Biz artık kendimizi unuttuk. Torunlarımız için… Ama mücadeleyi de bırakmayacağız"

"TORUNLARIMIZA HARÇLIK VERMEMEK İÇİN ONLAR UYURKEN EVDEN AYRILIYORUZ"

Tüm Emekliler Sendikası Genel Mali Sekreteri Hüseyin Demirtan: "İnanın torunlarımıza harçlık vermemek için sabahları onlar yatakta uyurken evden ayrılıyoruz. Ekmeğe yapılan zamdan kaynaklı sabahleyin erkenden sıramız ya da Halk Ekmek tükenmesin diye kuyruklara giriyoruz. Bu ülkeyi yöneten siyasi iktidarların tercih meselesi."

 

11 Ara 2021 - 16:36 Ankara- Gündem