Nevşehirli köylülerden “yanlış kadastro” tepkisi

Nevşehir’in Gülşehir ilçesindeki köylüler, Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nün arazileri üzerindeki kayıt düzeltme çalışmalarının yanlış yapıldığını iddia etti. Köylü Lokman Özcan, “Benim köyüme kadastro 1980'li yıllarda geldi. Keşke gelmeseydi. Benim üzerime gözüken 20 tapu kaydı var. Bunun 10 tanesi benim değil, kimin olduğunu da bilmiyoruz. Öyle yaptılar ki karman çorman” dedi.

Video için play'e tıklayın

Nevşehir'in Gülşehir ilçesi Sığırlı Köyü’nde yaşayan Lokman Özcan, 1980'li yıllarda köye gelen kadastro hizmeti ile tarlaların yanlış kaydedildiğini söyledi. Özcan, “Benim köyüme kadastro 1980'li yıllarda geldi. Keşke gelmeseydi. Benim üzerime gözüken 20 tapu kaydı var. Bunun 10 tanesi benim değil, kimin olduğunu da bilmiyoruz. Öyle yaptılar ki karman çorman... İşin içinden nasıl çıkacağımızı biz de bilmiyoruz. Bana ait olan tarlayı başkasının üzerine, 20 tarlayı da başkalarının üzerine göstermişler" dedi.

"Kime başvuracağımızı biz de bilmiyoruz" diyen Özcan, Tapu Kadastro’nun kendisine "Tarlaların kime ait olduğunu bulacaksın, onları devredeceksin" dediğini aktardı. Özcan, "Herkes kendininkini dikiyordu. Kadastro geldi daha kötü oldu" diye ekledi.

Gülşehir İlçesi, Dadağı Köyü’ndeki arazisini gösteren Ahmet Vural ise şunları söyledi:

"Bu arazi dedelerimden, ecdadımdan kalan yerler. Buradan hazineye yazılmış, 5 dekar benim tarlamı geçiyor, benim tarlam da 4-5 tane tarlayı geçiyor. Eşimle dostumla ben kötü oluyorum. Bunun düzeltilmesi lazım. Senin tarlan ora diyor benim tarlam bura diyor sıkıntı çıkıyor. Bu tırman dedelerimden, babaannelerimden kalma. Vatandaş gelip benim tarlama giriyor. Benim tarlam da 50 metre (diğer taraftan) giriyor. Bu bizim hatamız değil. Benimkine giriyor, ondan sonra ben de gidip diğer vatandaşın tırmanını bozacağım."

Çevre köylerde vatandaşlar kayıtları düzeltmek için gereken mahkeme masraflarından da şikayet ederken, yanlışlığın düzeltilmesi bekleniyor.

08 Ara 2021 - 16:15 Nevşehir- Gündem