"Tüm kamu personeli maaşlarında sosyal refah düzenlemesi yapılacak"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kamu görevlilerini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşme'de iyileştirme yapmak için ek protokol imzalanacağını duyurdu. Bakanlık, “Ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır" açıklamasını yaptı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve bağlı sendikaların başkanları ile bir araya geldi. Bakanlık, görüşmenin ardından tüm kamu görevlilerinin maaşlarında enflasyon farkını gözetecek bir ek protokol imzalayacaklarını açıkladı. 

“TOPLU SÖZLEŞMENİN ZAAFA UĞRAMASI DA KABUL EDİLEMEZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmenin ilgili maddelerinde güncellemeye gerek duyulmuştur. Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez.

“EK PROTOKOL OLARAK DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz.

“SADECE DOKTORLARI DEĞİL TÜM KAMU GÖREVLİLERİNİ KAPSAYACAK”

Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.”

 

06 Ara 2021 - 17:42 Ankara- Gündem