DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ: “Asgari ücreti 5200’e netledik”

Türkiye'de örgütlü işçi sendikaları konfederasyonları DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, asgari ücret görüşmesinden önce ülke genelinde eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, “Asgari ücreti 5 bin 200’e netledik. Tabii bu süre içerisinde dolarda ciddi yukarı çıkışlar devam etti. Yani bugün yeni bir tespit yapsak daha farklı bir rakam çıkar” dedi.

+3
Video için play'e tıklayın

DİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in katılımıyla yarın yapılacak olan asgari ücret görüşmelerine ilişkin, "Asgari ücret insanca yaşamaya yetecek ücret olmalıdır" başlıklı ortak açıklama yaptı.

Üç konfederasyonun ortak açıklaması Türkiye genelinde eş zamanlı olarak yapıldı. İstanbul'da DİSK Genel Merkezi önünde ortak açıklamayı okuyan DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Nevzat Karataş, “Çalışmalarımızı yaptık, asgari ücret tespitimizin adını koyduk. Asgari ücreti 5 bin 200’e netledik. Tabii bu süre içerisinde, asgari ücreti 5 bin 200’e netledikten sonra dolarda ciddi yukarı çıkışlar devam etti. Yani bugün yeni bir tespit yapsak daha farklı bir rakam çıkar” dedi.

Her üç işçi konfederasyonu asgari ücretin döviz kurunda yaşanan dalgalanma nedeniyle çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını vurguladı. Vergi dilimlerindeki artışlar nedeniyle asgari ücret alan işçilerin yılın son dört ayında eksik ücret aldığını hatırlatan konfederasyonlar, bu nedenle, asgari ücretin vergi dışında bırakılmasını talep etti.

Üç konfederasyon, asgari ücret belirlenirken dikkat edilmesi gereken ilkeleri de şu şekilde açıkladı:

“TÜM ÜCRETLERİN ASGARİ ÜCRETE TEKABÜL EDEN KISMI VERGİDEN MUAF OLMALI”

"Asgari ücretin saptanmasında Anayasa’da yer alan 'geçim şartları' yaklaşımına öncelikle uyulmalıdır. Günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre işçinin ve ailesinin insanca yaşamasını mümkün kılacak ve insanlık onuruyla bağdaşacak asgari ücret belirlenmelidir.

Asgari ücret net olarak açıklanmalıdır. Bu ücretten yapılacak vergi, sosyal güvenlik vb. kesintiler net tutarın üzerine ilave edilmeli ve yıl boyunca asgari ücret açıklanan bu net ücretin altına düşmemelidir. Asgari Geçim İndirimi (AGİ) işçinin medeni durumuna göre ayrıca ilave edilmelidir.

Tüm ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmı vergiden muaf olmalıdır. Gelir vergisi tarifesi en az yeniden değerleme oranında artırılmalıdır. Ayrıca ücretliler için damga vergisi uygulaması kaldırılmalıdır. Asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı için uygulanacak oran da yüzde 10 olmalıdır.

Asgari ücret, herhangi bir ayırım yapılmadan yine ulusal düzeyde tek olarak ve yıllık belirlenmelidir. İşçilerin arasında nitelik, kıdem, işin mahiyeti gibi ekonomik amaçlı değerlendirmelerin tümünden bağımsız olarak ele alınmalıdır.

Asgari ücret, ekonomik ölçülerin ötesinde sosyal bir ücret olarak kabul edilmeli ve bu özelliği temel alınarak belirlenmelidir

Devlet çalışanlar arasında ayrım yapmamalı, kamuda geçerli en düşük aylık tutarını asgari ücret belirlenirken de dikkate almalıdır.

“AİLE YARDIMI' ÇALIŞMAYAN EŞ İÇİN UYGULAMAYA KONULMALI”

Asgari ücret ile bağlantılı olarak ve günümüz ekonomik koşullarını da dikkate alarak;

İşverenlere sağlanan sosyal güvenlik prim desteğinin benzeri bir destek işçilere de verilmeli ve işçilerin sosyal güvenlik haklarında bir kayıp yaratmayacak şekilde işçi SGK prim payı 5 puan düşürülerek bütçeden karşılanmalıdır.

'Sosyal Devlet' ilkesi gereği 'aile yardımı' çalışmayan eş için uygulamaya konulmalıdır.

Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalı ve asgari ücret teşviki sadece sendikal örgütlenmenin olduğu işyerleri için uygulanmalıdır."

30 Kas 2021 - 15:54 İstanbul- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.


İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?