TBMM komisyonunda konuşan hukukçu: Artık Türkiye’de profesyonel kadın katilliği kurumu oluştu

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu’nda konuşan Avukat Rezan Epözdemir, Pınar Gültekin cinayetini anımsatarak, “Artık Türkiye’de profesyonel kadın katilliği kurumu oluştu” dedi. Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu ise “Bir kadını en kolay bizim ‘Paranoid durum’ adını verdiğimiz hastalığa sahip erkekler öldürür…Mesela bizim devletimiz sadece kadınları öldüren bu erkekleri ayırabilse inanın şiddet ciddi oranda azalır” diye konuştu.

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu, Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu, Avukat Rezan Epözdemir’in sunumlarını dinledi.

Komisyon Başkanı AKP’li Öznur Çalık, özellikle son 19 yıl içinde reform niteliğinde çok önemli düzenlemeler yaptıklarını, kadına yönelik şiddetle mücadele kadınların güçlendirilmesine yönelik yürütülen kararlı ve istikrarlı politikalar ile şiddetle mücadelede çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

Komisyona gelen uzmanlar da şu sunumları yaptılar:

BUDAYICIOĞLU: "HASTALIĞA SAHİP ERKEKLER ÖLDÜRÜR"

- Psikaytrist Gülseren Budayıcıoğlu: Kadınları öldüren bu erkeklerin -bu konuda istatistikler var mı bilmiyorum çünkü bu, araştırılması zor bir konu- çok büyük bir kısmının hasta olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir kadını en kolay bizim ‘Paranoid durum’ adını verdiğimiz hastalığa sahip erkekler öldürür…Mesela bizim devletimiz sadece kadınları öldüren bu erkekleri ayırabilse inanın şiddet ciddi oranda azalır… ‘Şiddet ‘gösteren’ kelimesini kullanmıyorum burada- erkeklerin bir kısmı, bence büyük bir kısmı çünkü kiminin hastalık derecesi şu kadar da kimi sadece kişilik olarak bu özellikleri gösteriyor ama kimi cezai ehliyeti olmayacak kadar hasta. Şimdi, biz bunları eğer tespit edebilirsek onları biz tedavi edebiliriz, onları izole edebiliriz, uzun süre akıl hastanelerinde tutabiliriz.

“ARTIK TÜRKİYE’DE PROFESYONEL KADIN KATİLLİĞİ KURUMU OLUŞTU”

- Avukat Rezan Epözdemir: Meseleyi kaynağında kurutmak lazım…Zihinsel bir değişim sürecine ihtiyaç var…Sorun soyut cezada değil sorun somut cezada…Yani cezanın bireyselleştirme vasıtalarında. Yani TCK’nın 61.maddesinde. Sorun uygulamada… (Pınar Gültekin cinayetini hatırlatarak) Artık Türkiye’de profesyonel kadın katilliği kurumu oluştu."

ÇALIK, TUTUMUNU SAVUNDU

Komisyon Başkanı Çalık, kendilerine söz hakkı verilmediği için yönetimini protesto ederek komisyondan çekilen muhalefet partilerini eleştirdi. Çalık, “Ama maalesef hem kadını hem de kadına yönelik şiddeti kendilerine siyaset malzemesi yapmak isteyen muhalefet partilerine komisyonumuzu kullandırtmadık kullandırtmayız. Mevzu bahis kadınsa herkes buraya gelmeli…Ama kendilerine bulmuş oldukları bahaneler, gerekçeler hiçbir şekliyle kadına yönelik şiddetin araştırılma komisyonunun gücünü hafifletemez” diye konuştu.

MUHALEFET ÇALIK’I NEDEN PROTESTO EDİYOR?

Komisyonun muhalefet partisi mensubu kadın üyeleri Çalık’ın tavrını protesto ederek haziran ayında komisyondan çekilmişti. CHP’li üyeler çekilme gerekçelerini özetle şöyle ifade etmişlerdi:

“Müzakere ortamının oluşmaması adına Komisyon Başkanı'nın ısrarlı bir çaba içerisinde olması ve komisyon çalışmalarının monolog şekline indirgenerek, kısaca, ‘sorunu sor cevabına yorum yapma' şeklindeki işleyişteki ısrar. Komisyon takvimi ve işleyişinin ısrarla bizlerle paylaşılmaması, daha ilk toplantıdan itibaren usul ve süreçle ilgili taleplerimizin göz ardı edilmesi. Bir Baro Başkanının bu Meclis çatısı altında, seçilmiş milletvekillerine yönelik hakaret içeren ve kendince had bildirmeye dönük sözlerine Komisyon Başkanı'nın gerekli tepkiyi göstermemesi ve ısrarlı çağrılarımıza rağmen özür dilemeye davet etmemesi, Meclis'in itibarına ve milletin iradesine yönelik bu saldırının göz ardı edilmesi.”

 

06 Eki 2021 - 22:18 Ankara- Gündem