Erdoğan: ''Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni eğitim yılı açılışında öğrenci ve öğretmenlere seslendi. Erdoğan, “Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız. Tüm velilerimizin ve çocuklarımızın özellikle müsterih olmasını istiyorum. Aşıyla ilgili özellikle sosyal medya kanallarından yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmemeli” dedi.  

Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 2021-2022 eğitim öğretim yılı açılış programına katıldı. Öğrenci ve öğretmenlere seslenen Erdoğan, 2002 yılından sonra meslek okullarının geliştiğini kaydederekEskiden garip gureba makineler vardı. Torna makinaları falan acayipti. Öbür tarafta frezeler yine acayipti. Şimdi oralara da tamamen yeni yeni makineler getirilmek suretiyle, teknolojisi de dijital olmak suretiyle, bu makineler getiriliyor. Şimdi siz asrı da yakalıyorsunuz. Nerde? Okulda, buradadedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

EĞİTİMİ KESİNTİSİZ SÜRDÜREBİLEN BİRKAÇ ÜLKEDEN BİRİ OLDUK: İnşallah yeni eğitim öğretim yılı Türkiye'nin her alanda gerçekleştirdiği büyük atılıma, tarihi değişime ivme kazandıracak, yeni ufuklar açacaktır. Önceki sene başlayan ve tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını eğitimi de ne yazık ki olumsuz etkiledi. Salgını kontrol altına almak için hemen her ülke çok sert tedbirlere başvurdu. Öğretmenlerimizin, evlatlarımızın ve ailelerinin sağlığının tehlikeye atmamak için azami hassasiyet gösterdik. Kimi zaman okulları açarak, ancak daha çok EBA üzerinden gerçekleştirdiğimiz uzaktan eğitimle bu dönemi geride bıraktık. Salgının yol açtığı sıkıntılara rağmen eğitim faaliyetlerini ülke çapında kesintisiz sürdürebilen birkaç devletten biri olduk.

EVLATLARIMIZIN EĞİTİMDEN KOPMAMALARINI TEMİN ETTİK: Devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek, salgının yoğun seyrettiği dönemde evlatlarımızın eğitimden kopmamalarını temin ettik. 2 milyon tablet bilgisayarı öğrencilerimize ulaştırdık. EBA, televizyon ve internet platformlarıyla da uzaktan eğitimi yürüttük. Eğitimin devamını temin ettik. Uzaktan eğitimle çocuklarımızın kendi öğretmenleriyle aynı sınıftaymış gibi olması için EBA canlı dersleri devreye aldık.

AŞININ ETKİNLİĞİ YÜZ YÜZE EĞİTİM KONUSUNDA BİZİ DAHA ÇOK CESARETLENDİRDİ: Yüz yüze eğitimin ikamesi olmayacağı bilinciyle yeni eğitim öğretim yılı için hazırlıklarımızı devam ettirdik.  Özellikle aşının etkinliğinin açıklanması yüz yüze eğitim konusunda bizi daha çok cesaretlendirdi. Hijyen, temizlik malzemeleri ve maske tedarikini sağlayarak velilerimizin çocuklarını güvenle okula gönderecekleri bir altyapıyı sağladık. Vatandaşlarına yaygın aşı imkanı sağlayan ülkelerin ilk sıralarında yer aldık. Toplam doz sayımız 100 milyon sınırına doğru gidiyor. İsteyen her vatandaşımız ücretsiz ve hızlı bir şekilde aşıya ulaşabilmektedir.

YÜZ YÜZE EĞİTİMİ DEVAM ETTİRMEKTE KARARLIYIZ: Milli Eğitim Bakanlığı’nda kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız. Tüm velilerimizin ve çocuklarımızın özellikle müsterih olmasını istiyorum. Sırası gelmiş tüm vatandaşlarımızı en başta da eğitim camiamızı aşılarını olmaya davet ediyorum.

AŞI İLE İLGİLİ BİLGİ KİRLİLİĞİNE İTİBAR ETMEMELİ: Devlet olarak asla zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz ancak aşı imkanını da değerlendirmemiz şarttır. Aşıyla ilgili özellikle sosyal medya kanallarından yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmemeli. Tedbirlere riayet konusunda herkesin gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyorum.

KUŞE KAĞITTAN KİTAPLARI MASALARIN ÜZERİNE KOYDUK: 2002 yılından beri eğitimi daima en öncelikli meselemiz olarak gördük. 2002 yılında Milli Eğitim bütçesi sadece 7,5 milyar TL iken 2021 yılında 147 milyar TL'ye yükselmiştir. Anne babalar ders kitabı peşinde koşmasın diye okul kitaplarını ücretsiz dağıtıyoruz. Biz teksir kitaplarıyla hazırlanmış kitaplardan okumayı… Abilerimizden isterdik, parayla, vermezlerdi. Yeni nesil bunu yaşamasın diye kuşe kağıtla kitaplarımızı hazırladık ve masaların üzerine koyduk. Ülkemizin genelindeki derslik sayısı neydi: 343 bin. 601 bine taşıdık. Sınıflarımız kalabalık olmasın, sınıftaki öğrenci sayısı azalsın diye.  2002 yılından bugüne kadar toplam 700 bin öğretmenizin atamasını gerçekleştirdik. Cuma günü yaptığımız 20 bin öğretmen atamasıyla eğitim ordumuzu daha da güçlendirdik. Eskiden boş geçen dersler, başka branş hocalarının girdiği dersler varken; bu dertler geride kalmıştır.

ÖĞRETMEN BAŞINA 12 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR: OECD ortalamasına göre öğretmen başına 13 öğrenci düşerken bizde bu sayı 12. Okuma becerileri alanında puanını en çok artıran 2. ülkeyiz. Matematik ve fen alanında ise en çok artıran 1. ülkeyiz. Nereden nereye getirdiniz bizleri, maşallah. Bu mesleki eğitimde sizler bizlere, çok çok daha büyük başarılar getireceksiniz. Eğitim sistemimizi daha özgürlükçü, daha çoğulcu, daha adaletli yapıya kavuşturmamızın önemli payı var. Yıllarca ötelenen, haksızlığa maruz kalan imam hatip okullarını ve meslek liselerini diğer okullarla eşit hale getirdik. Meslek liselerimiz artık patent dahi alabilecek düzeyde yeniliklere imza atıyor. Buraya geldiniz.

ARA ELEMAN MI LAZIM İŞTE SULTANAHMET MESLEK LİSESİ: İşte bu Teknofest yarışmalarında filan oralarda barışa odaklananlar siz meslek lisesi mezunlarısınız. Daha iyi olacak. Yüksek kalifiye insan gücü ihtiyacı artıyor. Gençler, istihdamda ‘ara eleman’ diye bir kavram vardır. İşte bu elemanın yetiştiği yerler neresi? Burası, sizin lisenizden yetişiyor bunlar. Ara eleman mı lazım, işte Sultanahmet Meslek Lisesi. Rekordan rekora koşan özel sektörümüzün en fazla sıkıntı çektiği hususların başında ara eleman konusu geliyor. İlla üniversite bitirmeniz şart değil, siz buradan çıktıktan sonra ara eleman olarak hemen istihdam edilebilecek şekilde çıkacaksınız. Tabi sonra üniversite geliyor, onunla da yükseğini de yapacaksınız.  28 Şubat’ın sırf imam hatiplerin önünü kesmek amacıyla açtığı bu yarayı kapatmamız gerekiyor. 

TORNA, FREZE MAKİNELERİ ACAYİPTİ: Yeni projeleri hayata geçirmeye başladık. 2020 yılının ekim ayında başlatılan mesleki eğitimde 1000 okul projesi attığımız önemli bir adımdır. Belirlenen, 1000 mesleki ve teknik Anadolu lisesine 1 milyar liralık altyapı ve eğitim desteği sağlanmıştır. Liselerin tümünde laboratuvar eksikliği giderilmiştir. Eskiden garip gureba makineler vardı, torna makinaları falan acayipti. Öbür tarafta frezeler yine acayipti. Şimdi oralara da tamamen yeni yeni makineler getirilmek suretiyle, teknolojisi de dijital olmak suretiyle, bu makineler getiriliyor. Şimdi siz asrı da yakalıyorsunuz. Nerde? Okulda, burada. Hiçbir şeyin yabancılığını çekmeyeceksiniz. İnşallah yakında Türkiye'yi bu alanda çok daha farklı bir konuma taşıyacağız.

NİYE SİZLER DE BİRER SÜMEYYE OLMAYASINIZ: Sizler tarihi, hedefleri, değerleri ve vicdanı ile büyük bir milletin evlatlarısınız. Ne yapıyorsak sizin istikbaliniz için yapıyoruz. Size daha güçlü, müreffeh bir ülke gayreti ile çalışıyoruz. Allah’ın bahşettiği yeteneklerin, kabiliyetlerin farkına varmanız. İyi insanlar olmayı hedeflemeliyiz. En son Tokyo Paralimpik Olimpiyatları'nda o azim neticesinde altın, gümüş, bronz alanları izlediniz değil mi? Bir kol, bir diğer kol, ayaklar yok ama altına gitti...  Demek ki inancın, gayretin, azmin önünde hiçbir şey dayanmıyor. Bunu hangi branşta yapıyor? Yüzmede. Kulvarında giderken de sağa sola sapma yok. Azmiyle, inancıyla. Bence o gencimizin başarısı biraz örnektir. Sizler de bu gencimizin başarısını aynen sağlamalısınız. Niye sizler de birer Sümeyye olmayasınız. İki kol yok ama Sümeyye altına yüzüyor. Bunu sağlamalısınız.

KİMSENİN HEYECANINIZI ÖRSELEMESİNE İZİN VERMEYİN: Ufkunuzu geniş, zihninizi canlı, kalbinizi temiz, vicdanınızı önde tutmanızı bekliyoruz. Lütfen kimsenin içinizdeki heyecanı örselemesine müsaade etmeyin. Gözü ve gönlü pas tutmuşların umudunuzu örselemesine izin vermeyin. Kendinize inanın, milletinize inanın, bu güzel ülkemizin gücüne inanın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olmaktan iftihar edin.

06 Eyl 2021 - 13:15 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?