MSB: ''Bugüne kadar toplam 1.162 terörist etkisiz hale getirildi''

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terörle mücadele başta olmak üzere bakanlığın faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yaptı. Buna göre; 1 Ocak'tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde yapılan 181 operasyonda toplam 1.162 terörist etkisiz hâle getirildi. FETÖ ile mücadele kapsamında da son beş ayda, 2.048 personel kamu görevinden ihraç edildi, 375 personelin de rütbesi söküldü.

+3
Video için play'e tıklayın

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terörle mücadele başta olmak üzere bakanlığın faaliyetleriyle ilgili bilgilendirme yaptı. Buna göre; 1 Ocak'tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde yapılan 181 operasyonda toplam 1.162 terörist etkisiz hâle getirildi. FETÖ ile mücadele kapsamında da son beş ayda, 2.048 personel kamu görevinden ihraç edildi, 375 personelin de rütbesi söküldü.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

"TOPLAM 1.162 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ"

"Artan bir şiddet ve tempoda kararlılıkla devam eden Terörle Mücadelemiz kapsamında 1 Ocak’tan itibaren yurt içi ve sınır ötesinde PKK/KCK/PYD-YPG ve FETÖ başta olmak üzere DEAŞ dâhil terör örgütlerine karşı kararlılıkla mücadele edilmiş, 43’ü büyük, 138’i orta çaplı olmak üzere toplam 181 operasyon icra edilerek, 225’i Mayıs ayında olmak üzere bugüne kadar toplam 1.162 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Daha önce icra edilen Pençe Operasyonlarıyla tesis edilen alan kontrolünün artırılarak devamını sağlamak, ülkemize yönelik süregelen tehditleri bertaraf etmek, bölgede bulunan teröristleri etkisiz hâle getirmek ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla 23 Nisan’da başlayan ve Irak’ın kuzeyinde Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde eş zamanlı olarak icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonları planlandığı şekilde başarı ile devam etmektedir."

"OPERASYONLARDA AZAMİ ORANDA YERLİ VE MİLLİ MÜHİMMAT KULLANILMAKTADIR"

"Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonları kapsamında; teröristlerin barınak, sığınak ve mağaralarından oluşan 7.584 hedef kara ateş destek vasıtalarımız, 215 hedef ise Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından etki altına alınmıştır. Müteakiben, Hava Kuvvetleri unsurları, kara ateş destek vasıtaları, ATAK Helikopterleri, İHA ve SİHA'larla desteklenen komandolarımız, bölgeye hava hücum harekâtı ve karadan sızma harekâtı icra etmiştir. Operasyonlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılmaktadır.

Operasyonların başlangıcından bu yana biri bölge sorumlusu olmak üzere 142 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca, 57 mağara, 110 sığınak 398 mayın/EYP tespit edilerek imha edilmiş; çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Bugüne kadar ülkemize yönelik terör tehdidine karşı icra ettiğimiz tüm operasyonlarımız, başta Irak olmak üzere tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa hakkı kapsamında ve sadece bölgedeki terörist unsurlar hedef alınarak yapılmaktadır."

"MAKET UÇAK VE DRON SALDIRILARI İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ TEDBİR ALINMIŞ VE ALINMAYA DEVAM EDİLMEKTEDİR"

"NATO’da kullanılan ve dünyaca kabul görmüş hedef belirleme usulleri kullanılarak tespit edilen söz konusu hedefler; dost ve müttefiklerimizle koordine edilmekte, operasyonlarımızda sivil halkın can ve mal güvenliği ile çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri için sivil halk, çevre, tarihî ve kültürel yapılar dokunulmazdır. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemiz ve milletimizin güvenliği için terörle mücadeleye, en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Son zamanlarda yapılan maket uçak ve dron saldırıları ile ilgili her türlü tedbir alınmış ve alınmaya devam edilmektedir. Bu kapsamda, 25 Mayıs 2021 tarihinde fırlatıldığı yer tespit edilen maket uçağın fırlatma rampası imha edilmiş, 1 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.
 
Hudut güvenliği ile ilgili olarak 1 Ocak’tan itibaren, hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 5.869’u Mayıs ayında olmak üzere toplam 62.296 şahıs yakalanmış, 11.284’ü Mayıs ayında olmak üzere 135.467 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Bu şahıslar arasında 52’si FETÖ olmak üzere toplam 138 terörist yakalanmıştır. Kara hudutlarımızın korunması ve güvenliğinin sağlanması, teröristle mücadelede etkinliğin artırılması kapsamında; sınırlarımızda teknolojik vasıtalarla desteklenmiş fiziki güvenlik sistemleri tesis edilmekte, ayrıca hudut birliklerimizin imkân ve kabiliyetleri sürekli olarak geliştirilerek sınır güvenliğinde etkin tedbirlerin alınması sağlanmaktadır."
 
SURİYE: Suriye Harekât Alanlarında terörden temizlenen bölgelerdeki mayın/EYP temizliği ile hayatın normalleşmesi maksadıyla insani yardım, altyapı ve günlük hayatı destekleme faaliyetlerimiz, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak devam etmektedir. Bu kapsamda, Suriye Harekât Alanlarında DEAŞ terör örgütü mensupları dâhil 60’i Mayıs ayında olmak üzere 1 Ocak’tan itibaren 693 terörist, kahraman komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirilmiştir.
 
AZERBAYCAN: Azerbaycan ordusuna destek sağlamak maksadıyla, Ermenistan işgalinden kurtarılan bölgelerde mayın/EYP arama ve imha faaliyetleri kapsamında, bugüne kadar 304.318 metrekare alan mayından temizlenmiştir. Eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetleri ile 'İki devlet, tek millet' anlayışıyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanlarında olmaya devam edeceğiz.
 
LİBYA: 500 yıllık tarihî kardeşlik bağlarımız olan Libya’da, birliklerimiz tarafından Libyalı kardeşlerimize askerî eğitim, mayın/EYP temizliği, sağlık, insani yardım ve diğer askerî konularda danışmanlık desteği verilmektedir.

"YUNANİSTAN, TÜRKİYE’NİN YAPICI ÇABALARINA RAĞMEN HUKUK TANIMAZ TAVRINI SÜRDÜRMEKTEDİR"

"Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam etmektedir. Benzer bir tavırla, 27 Mayıs 1988 tarihli Türk-Yunan Atina Mutabakat Muhtırasının 'Millî ve dinî günler ile turizm faaliyetlerinin yoğun olduğu tarihlerde NOTAM gerektiren tatbikatların planlanmayacağı ve icra edilmeyeceği' maddesine aykırı olarak Güney Ege’de 19 Mayıs 2021 (Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı) tarihini kapsayan NOTAM ilanında bulunmuştur. Görüldüğü gibi uluslararası hukuk söylemini dilinden düşürmeyen Yunanistan, Türkiye’nin tüm olumlu ve yapıcı çabalarına rağmen provokatif, hukuk tanımaz, kendi imzaladığı anlaşmalara dahi riayet etmeyen, uzlaşmaz ve gerginliği tırmandırıcı tavrını sürdürmektedir."

"TÜRK VE YUNAN MİLLÎ SAVUNMA BAKANLARI ANKARA'DA GÖRÜŞECEK"

"Türk ve Yunan Millî Savunma Bakanları arasında gerçekleştirilen Güven Artırıcı Önlemlere ilişkin dördüncü toplantı, 26-27 Mayıs tarihlerinde Uzaktan Görüntülü Görüşme ile yapılmıştır. Toplantıda, Güven Artırıcı Önlemler konusundaki görüşmelerin devamı hususunda mutabık kalınmıştır. Bir sonraki toplantının Ankara’da yapılması planlanmaktadır. Türkiye, başından beri sorunların uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkilerine dayalı diyalog ve görüşmeler yoluyla, barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yana olan taraftır ve bu tutumunu kararlılıkla sürdürmektedir. Ancak bu tavrımız yanlış anlaşılmamalıdır. Türkiye kendisinin ve KKTC’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını, alaka ve menfaatlerini korumakta ve savunmakta kararlıdır, buna da muktedirdir."

"5 AYDA 2.048 PERSONEL KAMU GÖREVİNDEN İHRAÇ EDİLDİ, 375 EMEKLİ PERSONELİN RÜTBESİ GERİ ALINDI"

"FETÖ ile ilgili olarak; Bakanlığımız tüm birimleri ile hassasiyet ve belirlenen kriterler çerçevesinde; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir. 15 Temmuz 2016’dan itibaren 24.714 personel ihraç edilmiş, 2.493 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir. 1 Ocak – 28 Mayıs 2021 tarihleri arasında; 2.048 personel kamu görevinden çıkarılmış, 375 emekli personelin rütbesi geri alınmış, 80 personel göreve iade edilmiş, 8 emekli personelin rütbesi/unvanı iade edilmiştir."
 

30 May 2021 - 18:52 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Hbrma Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Hbrma Haber değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Hbrma Haber, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?