Prof. Dr. Yardımcıoğlu’ndan CHP’li Çeviköz'ün ifadelerine tepki

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, sosyal medya hesabından, CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz'ün söz konusu röportajdaki ifadelerine tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Finlandiya'da yayın yapan Helsinki Sanomat gazetesine verdiği röportajda, Türkiye'nin, Finlandiya'nın NATO üyeliğine "güvenlik endişelerini" dile getirerek karşı çıkmasını, "Bu konuyu Finlandiya'nın NATO üyeliğine engel olarak gündeme getirmek, dış politikada açık bir taktik hatadır. NATO ortaklarımızdan güçlü tepkiler alınmasına şaşmamalı." sözleriyle değerlendirmişti.

Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, CHP’li Çeviköz’ün ifadelerine şu sözlerle tepki gösterdi:

“CHP’li Ünal Çeviköz Finlandiya medyasına “Biz CHP olarak Finlandiya’nın NATO üyeliğini desteklemeye hazırız. Atatürk de Finlandiya’yı severdi, demiş. Türkiye'nin pazarlık gücünü kırmaya soyunmuş. Mesele terörken!

 “İzmir'in kendi parası ve bayrağı olsun” diyen CHP'li belediye başkanı Tunç Soyer ise tam da Yunanlıların ABD üzerinden bize operasyon çektiği bir kritik dönemde adeta bağlılığını arz etmek üzere Atina'ya koşmuş.

Kılıçdaroğlu’da hezeyan ve iftiralarının dozunu artırmış durumda.

CHP'nin domine ettiği bu gelişmelerin Türkiye'nin NATO üzerinden yürüttüğü stratejik hamlelerine ve Suriye'de hız verdiği operasyonlarına denk gelmesi tesadüf mü?

CHP’nin tavrı kime yarıyor?

Türkiye, mevzilerini sınırları dışına kazmazsa parçalanır. Bu coğrafya, İsviçre veya İsveç değil. Hegemonik, istilacı, sömürgeci devletler bu topraklarda bin bir çeşit entrika çevirmekteler. Mücadeleyi terk ettiğimizde yıkılırız, durduğumuz an kaybederiz.”

26 May 2022 - 17:58 Ankara- Gündem