Başkentte, iki kişinin öldüğü lokantaya düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili soruşturma tamamladı

Ankara'nın Sincan ilçesinde boşanma aşamasında olduğu eşinin çalıştığı lokantaya düzenlediği silahlı saldırıda, iki kişinin ölümüne iki kişinin de yaralanmasına sebep olan sanık Erkan T. hakkında ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 43 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame göre, 16 Eylül 2021'de şüpheli Erkan T. Sincan'da bir lokantada çalışan boşanma aşamasındaki eşi F.T'nin işletme sahiplerinden M.A. ile gönül ilişkisi olduğundan şüphelenerek, yanına pompalı tüfek ve 5 litre benzin alıp lokantaya gitti.

Erkan T, hedef gözeterek lokantaya 7 el ateş açtı. Silahlı saldırı sonucu lokanta sahiplerinden Ahmet A. ve müşteri Harun E. yaralandı. İş yerinde garson olarak çalışan Özgür A. ile Mevlüt Ali A. ise hayatını kaybetti.

İddianamede ifadesine yer verilen Erkan T, 8 Eylül 2021'de eşi F.T'nin patronu M.A. ile sosyal medya üzerinden mesajlaştıklarını gördüğünü, eşinin M.A. ile ilişkisi olduğundan şüphelendiğini ve bunun üzerine tartıştıklarını iddia etti. Erkan T, "Ben sadece M.A'yı öldürmek amacıyla ateş ettim. Namusumla oynadığını düşündüm ve esnaflığını bitirmek, kendisini rezil etmek için bu olayı gerçekleştirdim. Yaşadığım olaydan dolayı pişmanım." beyanında bulundu.

- Eylemin amacı "katliam gerçekleştirmek ve ses getirmekti"

İddianamede şu tespitlere yer verildi:

"Sanığın olaydan önce 5 litre benzin satın alması, yanına pompalı tüfek alarak olay yerine gelmesi tasarlama kastının varlığını işaret etmektedir. Erkan T'nin beyanında dile getirdiği şekilde yalnızca eşi ile ilişkisi olduğundan şüphelendiği M.A'yı öldürmek şeklinde olmadığı, özellikle eylemini gerçekleştirmek için iş yerinin kalabalık olduğu bir saati seçtiği ve birden fazla kişiyi öldürmeyi hedeflediği amacının tabiri caizse 'katliam gerçekleştirmek ve ses getirmek' olduğu anlaşılmıştır."

Erkan T'nin eylemini hedef gözeterek gerçekleştirdiği vurgulanan iddianamede, sanığın pompalı tüfek ile ateş ederek iki kez işlediği, Ahmet A. ve Harun E'nin yaralanmalarına sebebiyet vermesi nedeniyle "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan da cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, sanık Erkan T'nin maktuller Özgür A. ile Mevlüt Ali A'ya yönelik eylemi nedeniyle "tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet, Ahmet A. ve Harun E'nin yaralanmalarına sebebiyet vermesi nedeniyle de "tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 43 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

- Olay

Sincan ilçesi Atatürk Mahallesi Öncü Sokak'ta 16 Eylül 2021'de yaşanan olayda, bir lokantaya gelen Erkan T, pompalı tüfekle ateş açmıştı. Aralarında lokanta sahibinin de bulunduğu 4 kişi yaralanmıştı. Saldırgan Erkan T, olay yerindeki güvenlik güçlerince silahıyla yakalanmıştı. Vatandaşlar tarafından linç edilmek istenen saldırgan, olay yerine gelen özel harekat polislerince gözaltına alınmıştı.

21 May 2022 - 15:32 Ankara- Gündem