Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan makamlarının ‘Pontus’ iddialarını külliyen reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan yetkililerinin “Pontus soykırımı” iddialarına ilişkin, “Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz ‘Pontus’ iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz. Yunanistan’ı, gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Haber albümü için resme tıklayın

Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan resmi makamlarının “Pontus soykırımı” iddialarına tepki gösterdi. Dışişleri’nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“Yunanistan resmi makamları tarafından mesnetsiz ‘Pontus’ iddialarının yıl dönümü bahanesiyle yapılan ve tarihi bütünüyle çarpıtmaya yönelik hezeyan dolu açıklamaları külliyen reddediyoruz.

Yunan makamlarının tarihi akıldışı bir şekilde çarpıtma çabalarını ısrarla sürdürdüğünü görmek üzücüdür. Türkiye karşıtı lobilerin bu çarpık iddiaları üçüncü ülkelerde gündeme taşıyarak kamuoyunu aldatmaya yönelik çabalarını da kınıyoruz.

“YUNANİSTAN’IN LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’YLA TESPİT EDİLMİŞ İNSANLIK SUÇLARIYLA YÜZLEŞMESİ DAHA MAKUL OLACAKTIR”

Tarihten husumet çıkartmaya ve genç nesilleri yanlış bir mecrada yönlendirmeye çalışanların bu çabalarının barış ve istikrara hizmet etmeyeceği açıktır.

Gerçekle bağdaşmayan yapay tarih anlatımlarından medet ummak yerine, Yunanistan’ın Anadolu’yu işgal ve istila girişimi sırasında işlediği ve Müttefik Devletleri Tahkikat Komisyonu raporunda yer aldığı gibi Lozan Barış Antlaşması’yla tespit edilmiş insanlık suçlarıyla yüzleşmesi daha makul bir tercih olacaktır. Keza bu iddiaları ileri sürenlerin, 1821 Tripoliçe katliamı dahil, başta Türkler olmak üzere diğer dini veya etnik gruplara karşı işlenen vahşet suçlarını ve mezalimi hatırlamalarında da yarar olacaktır.

Yunanistan’ı, gerçekleri çarpıtmak yerine iş birliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çaba sarf etmeye davet ediyoruz.”

19 May 2022 - 13:19 Ankara- Gündem