Prof. Dr. Yardımcıoğlu: “İsveç ve Finlandiya önce terör örgütlerine desteğini bitirsin”

Batı Asya Araştırmaları Enstitüsü (BAAE) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO’ya katılması konusunda, “İskandinav ülkeleri bugün Türkiye’nin işgücünü sömüren terör örgütlerinin yetiştirilme yurdu gibi. İsveç ve Finlandiya'nın PKK/YPG'ye çok açık destek verdiğini bilmeyen yok. Buna rağmen hadi gelin katılın diyecek Türkiye yok artık” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Prof. Dr. Yardımcıoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO’ya katılması konusunda ‘MÜTTEFİK’ anlayışında tek taraf olarak Türkiye’nin katkı veren olduğunu bunun karşılığında NATO’dan destek görmediğine dikkat çekti.

Prof. Dr. Yardımcıoğlu'nun açıklamasından satır başları şu şeklide: 

*Müttefik olacak bir ülkenin öncelikle ‘Müttefik’ hukukuna uygunluğunu tartışmak gerekir. Türkiye’nin iş gücünü sömüren terör örgütlerinin yuvası haline gelmiş bu ülkelere haydi gelin katılın dememiz beklenemez, şımarık çocuk Yunanistan’a evet diyen zihniyet artık yok. Askerlerimizi, polislerimizi, koruyucularımız ve vatandaşlarımızı şehit eden, ülkedeki huzuru bozmak için her türlü kötülüğü yapan terör örgütlerine dur diyecekler önce.

*Müttefik hukukunun gerektirdiği işleyiş konu Türkiye olunca temenniler kısmı gibiler. Bunu s-400 ve Patriotlar konusunda da gördük. Yine yalnız kalmadık mı? Kaldı ki PKK ile mücadelemizde bu ülkeler bize kısıtlamalar getirmediler mi? PKK ve YPG’ye açıkça destek verdikleri ortada iken gel dost olalım demek sarhoşluğunu üstlerinden atmaları gerek. Artık bir ayıksınlar.

*Yunanistan’a evet dedik ne oldu? Müttefikiz ama değiliz, müttefiklik anlayışı ile ilgili sorun var. Türkiye haricinde her ülkeye müttefiklik var bize gelinde tek taraflı biz varız ama diğer ülkeler aleyhimize çalışmaya devam ediyor. Oysa Türkiye’nin attığı her daim NATO’nun güvenliği demek. Bu gün Türkiye sayesinde, Türk askeri sayesinde birçok ülke savaş sonrası sükûnet içerisinde. Stratejik olarak bunun farkındalar ama sözde kalan ittifak ruhu var. NATO’ya katılmak isteyen ülkeler önce Türkiye düşmanlığından arınmalı, besledikleri terör örgütlerini lav etmeliler. “Beyaz bir sayfa açalım” sözü lafta kalmamalı.

*1980 yılında NATO’nun askeri kanadına yeniden dönme isteği, askerlerin yaptıkları darbeyi devam ettirebilmelerine göz yumma karşılığında Yunanistan’a izin verildi. Yunan şımarıklığının temel kaynağı ve bizim en büyük hatamızdı bu.

*20 Ekim 1980 yılında askerlerin yaptığı ilk icraat Yunanistan’ın tekrar girişine izin verildi. Egedeki tüm haklarımız bitti.

*Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında Türkiye’ye uygulanan silah ambargosunu, NATO’daki müttefiklerin terör örgütü PKK’ya verdiği desteği unutmamak gerekir.

*NATO’nun, ABD’nin emperyalist amaçlarının bir aracı olduğunu görmek için, ittifakın genişlemek istediği coğrafyaya bakmak yeterlidir.

*Şimdi yeni bir fırsat var. Tarihi bir fırsat hem de. NATO’da her karar oybirliği ile alınacaktır, 1950 yılından beri.

*PKK, YPG, F35, F18, S400, Kuzey Suriye, Ege Adalarımız, Kıta Sahanlığı Meselesi, Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan, 1 USD’lik adam ve şakirtleri, gizli ve açık olarak konan silah ambargoları, bu günlerde kesinlikle çözülebilir. İradeli olmak gerek. Akıllı olmak gerek.

*Bizim İsveç ve Finlandiya gibi bir derdimiz yok ve olamaz da. Bizim derdimiz ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa ile. Bunlar gelecekler ve bu konuyu sadece bunlarla konuşacağız. Ve çözeceğiz. Yoksa 50 yıl daha beklemek durumunda kalırız.

*Nasıl ki sığınmacılar konusunda Avrupa, Türkiye’ye aman ha göndermeyin diyorsa bizde NATO konusunda açık ve net diyoruz ki; Müttefik olacaksak önce Türkiye’ye karşı dürüst olun, terör örgütlerine desteği kesin.

15 May 2022 - 11:23 Kahramanmaraş- Gündem