Merkez Bankası her gün saat 11.00'de doların alış kurunu açıklayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısından sonra açıkladığı, “dövize endeksli Türk lirası mevduatıyla” ilgili detaylar belli oldu. Buna göre, “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alındı. Merkez Bankası her gün saat 11.00'de doların alış kurunu açıklayacak. 3, 6, 9 ve 12 ay vadelerle açılabilecek olan hesaplara minimum politika faizi oranı uygulanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL’deki değer kaybını önlemek ve yastık altındaki varlıkları sisteme almak amacına yönelik düzenlemenin detaylarını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada, "Birikimini TL mevduatı olarak değerlendiren vatandaşımızın kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı gibi, ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ ürünü devreye alınmıştır" denildi. 

Açıklamaya göre, ürün; gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanacak.

Kur farkı hesaplamaları için Merkez Bankası her gün saat 11.00'de dolar döviz alış kuru yayınlayacak.

"OLUŞACAK FARK MÜŞTERİ HESABINA TL OLARAK YANSITILACAK"

Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek, minimum olarak Merkez Bankası’nın belirlediği "politika faiz oranı" uygulanacak.

SİSTEME İSTEYEN HER BANKA KATILABİLECEK

Düzenlemeye göre, sisteme isteyen her banka katılabilecek. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak. Hesabın açıldığı tarihteki Merkez Bankası kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki Merkez Bankası kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı'nda da uygulanması konusunda çalışmaların sürdürüldüğü bildirildi.

 

21 Ara 2021 - 16:12 İstanbul- Ekonomi