Dijital katılım bankası kuruluşuna BDDK'dan onay

BDDK'nın bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan kararıyla Ahmet Yaşar Aydın, Ali Taha Aydın, Can Ersöz, Erhan Bostan ve Tolga Akar tarafından Türkiye'de TOM Katılım Bankası A.Ş. unvanlı dijital katılım bankası kurulmasına izin verildi. Bankanın kuruluş sermayesi 1,5 milyar lira olacak.

Haber albümü için resme tıklayın

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye'de TOM Katılım Bankası A.Ş. unvanı altında 1,5 milyar lira sermayeli bir dijital katılım bankasının kuruluşunu onayladı. BDDK, Pozitif Varlık Yönetim A.Ş.'ye de faaliyet izni verdi.

Karar, Bankacılık Kanunu, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik, Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik uyarınca alındı. Bu kapsamda banka, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda dijital bankalar için belirtilen esaslara uygun olarak faaliyet gösterecek.

POZİTİF VARLIK YÖNETİM'E FAALİYET İZNİ VERİLDİ

BDDK, Pozitif Varlık Yönetim A.Ş.'ye de faaliyet izni verdi. Resmi Gazete'de yayınlanan Kurul kararına göre; 21 Nisan 2022'de kuruluşuna izin verilen Pozitif Varlık Yönetim A.Ş.'nin faaliyet izni de onaylandı. Söz konusu karar da Bankacılık Kanunu ve Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları ile Devralınacak Alacaklara İlişkin İşlemler Hakkında Yönetmelik uyarınca alındı.

12 Ağu 2022 - 10:31 İstanbul- Ekonomi