Boğaziçi Üniversitesi QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya sıralamasında 13. sırada yer aldı

Yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, Gelişen Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2022 sıralamasında Boğaziçi Üniversitesi, 13. sıraya yükseldi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, gelişen Avrupa ve Orta Asya'nın en iyi yükseköğretim kurumlarını belirledi.

450 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği sıralamada üniversiteler, uluslararası öğrenci ile akademisyen oranı, uluslararası araştırma ağı, öğretim üyesi-öğrenci oranı, yayın başına atıf, akademisyen başına düşen yayın oranı, web görünürlüğü, iş veren saygınlığı ve öğretim kadrosunda doktoralıların oranı gibi kriterlere göre analiz edildi.

Geçen iki yıl 15. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi 100 puan üzerinden ortalamada 84,3 puan elde ederek sıralamada 13'üncü sırada yer buldu. Makale başına atıf puanı 96,9, öğretim üyesi başına yayın puanı 93,3 olan Boğaziçi Üniversitesi'nin işverenler arasında saygınlık puanı 97,3 olarak gerçekleşti.

QS Gelişen Avrupa ve Orta Asya'nın En İyi Üniversiteleri 2022 listesinde Türkiye'den 25 yükseköğretim kurumu yer bulurken ilk sıraya Rusya'dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi yerleşti. Onu Çekya'dan Charles Üniversitesi ve yine Rusya'dan St. Petersburg Devlet Üniversitesi takip etti. İlk 10'da Rusya'dan üniversiteler öne çıkarken, Polonya, Çekya ve Estonya'dan yükseköğretim kurumları da temsil edildi.

18 Ara 2021 - 12:10 İstanbul- Eğitim