Esed rejim güçlerinin Haseke'de ABD devriyelerine blokajı sürüyor

Suriye'nin Haseke ilinde devriye yapan ABD askerleri, bazı bölgelerde varlık gösteren Beşşar Esed rejimi güçlerinin kontrol noktalarında yıl başından bu yana en az 20 kez engellemelere maruz kaldı.

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke ili, son aylarda, Esed rejimi ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile ABD güçlerinin doğrudan karşı karşıya gelmesine sahne oluyor.

Haseke'de bazı bölgelerde varlık gösteren Esed rejiminin kontrol noktalarından geçmek isteyen ABD devriyeleri, son aylarda sık sık engellemelere maruz kalıyor.

Engellemeler sırasında bazen de rejim yanlıları ABD'nin bu tür devriyelerine dönük taşlı taciz saldırılarında bulunuyor.

AA muhabirlerinin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, ABD devriyeleri Fırat'ın doğusunda son 4 ayda en az 20 kez Esed rejimi güçlerince engellendi.

Bu sürede zırhlı araçlardan oluşan ABD konvoyları, Haseke il merkezi ile kırsalda yer alan Demha, Tel Ahmet, Şarko, Salihiyye, Tel Zahab, Kabr Sagır, Kasır, Hamo, Deuşiyye, Şırko, Müşrtifiye ve Masaede köylerinde durduruldu.

- "ABD'nın bölgeden çekilmesi için baskı aracı" yorumu

ORSAM Levant Çalışmaları Koordinatörü Oytun Orhan, Fırat'ın doğusunda Esed rejimi güçleri ile ABD askerlerinin sık sık karşı karşıya gelmesini AA muhabirine değerlendirdi.

Orhan, ABD'nin Ekim 2019'da Türkiye tarafından gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı öncesinde sınır hattından güneye doğru çekildiğini anımsatarak, "ABD sınır hattında çekilmediği tek bir bölge vardı o da Haseke iline bağlı, Irak ile sınır hattı oluşturan bölgeler. Bu alanlar Amerika açısından kritik zira Irak üzerinden YPG'ye gönderilen lojistik desteğin sürdürülmesi açısından bu coğrafi bağlantının korunması gerekiyor. Dolaysıyla ABD o sınır hattından çekilmedi." dedi.

Esed rejimi, İran ve Rusya'nın ABD güçlerini Irak sınırına yakın bölgelerden çekilmeye zorlamayı hedeflediğini belirten Orhan, "Aynen Irak'ta olduğu gibi İran'ın Şii milisler üzerinden ABD askerlerini çekilmeye zorlamaya ve Amerika'yı baskı altına almaya çabaladığını görüyoruz. Aynı şekilde Rusya ve rejim Amerika'nın o bölgeden çekilmesi konusunda baskı araçlarını kullanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

- "Daha uzun bir yıpratma savaşı öngörülüyor"

Orhan, Esed rejimi ve destekçilerinin halihazırda askeri yollarla güç kullanarak ABD güçlerini bölgeden çekilmeye zorlamanın mümkün olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Bu nedenle dolaylı yöntemlerle daha uzun bir yıpratma savaşı öngörülüyor. Geçmiş yıllar içerisinde esasında bu üç ülke Fırat’ın doğusunda askeri bir hamlede bulunmuş ancak bu üçlü ittifak ABD'nin sert yanıtıyla karşılaşmış ve 100'ün üzerinde büyük kayıp vermişti. O tarihten itibaren doğrudan bir askeri girişimde bulunmadılar."

Orhan, rejim güçlerine ait kontrol noktalarında ABD devriyelerinin geri çevrildiği ve bunun son dönemde de arttığına dikkati çekerek, "Suriye rejimi Amerikan güçlerini buradan çekilmeye zorlamak için burada kendisine yakın halkı örgütleyerek Amerika'nın bu tür devriyelerine dönük bazı taşlı taciz saldırıları da söz konusu olabiliyor." diye konuştu.

Orhan, ABD'nin bu tür taciz girişimlerine karşı bir karşılık vermesi halinde krizin daha da tırmanabileceğini ve bunun da ABD açısından olumsuz sonuçlara yol açabileceğini kaydetti.

- ABD'nin Suriye'deki varlığı

ABD, Ekim 2019'da Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla Fırat'ın doğusundaki bazı üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti.

Terör örgütü YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD güçleri, halihazırda Suriye'de, Humus Çölü'ndeki El Tanıf Üssü'nün yanı sıra Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde örgüt işgalindeki bölgelerde çok sayıda üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.​​​​​​​

28 Nis 2022 - 20:49 - Dünya