Günün Hikâyesi: Yusuf ile Züleyha.

Yusuf, ard-ı Ken'ân'da idi. On bir kardeşi vardı. Yakub aleyhisselâm gördüğünü oğlu Yusuf'ta görmüştü. Yani Yusuf'un vücudu Yakub'a Tûr-i Sinâ misali olmuştu.

Yusuf, ard-ı Ken'ân'da idi. On bir kardeşi vardı. Yakub aleyhisselâm gördüğünü oğlu Yusuf'ta görmüştü. Yani Yusuf'un vücudu Yakub'a Tûr-i Sinâ misali olmuştu. Kardeşleri, babalarının Yusuf'a olan bu muhabbetini çekemediler ve Yusuf'u kuyuya attılar. Tıpkı bizim ruhumuzu vücut kuyusuna attıkları gibi. Bir kervan su almak üzere o kuyuya geldi. Kovalarını o kuyuya attılar ve kuyudan su yerine güzel bir delikanlı çıkardılar. Sonra Yusuf'u götürüp Mısır'da pazarda köle diye sattılar.

Yusuf öyle bir mir'âtdı ki Hakk teâlânın Cemâl sıfatı onda tecellî etmişti. Yusuf, öyle güzeldi ki onu gören hâmile bir kadın çocuğunu düşürürdü. Onun güzelliğine bakarken elini kesenler acısını duymazdı.

Yusuf köle olarak satışa çıkarılınca, onu Mısır Kıtfîri satın aldı. Mısır'da önemli bir mevkide bulunan bu adamın karısının adı Züleyha idi ve o da çok güzel bir kadındı. Züleyha Yusuf'u görünce ona âşık oldu ve defalarca aşkını ilân etti. Fakat Yusuf, hiç bir zaman sıddîkiyyetinden dönmedi.

Züleyha aşkından o hâle geldi ki, Yusuf'tan kim haber getirirse incilerini, altınlarını, gümüşlerini, zümrütlerini, yakutlarını başından aşağı saçardı. Züleyha aşkı uğruna her şeyini feda etti. Zaten aşkın da kaidelerinden biri sevdiği uğruna her şeyini feda edebilmektir.

Zamanla Züleyha yaşlandı, beli büküldü, alnı kırıştı, eski güzelliğinden eser kalmadı. Vaktiyle hem büyük bir servete hem de eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu halde, hududullaha riâyet etmeyip şehvetine mağlup olduğu için Allah onu zelil etti. Yusuf ise, köle olduğu halde, Allah'ın hududuna riayet ederek iffet ve ırzını muhafaza ettiği için Mısır'a sultan oldu. Zira Allah'ın her bir emrinde yüz bin esrar vardır.

Yusuf, günlerden bir gün atın üzerinde giderken, halk iki tarafında toplanmış, onu alkışlayarak teşyi ediyorlardı. O kalabalığın arasında bir kadın vardı, o kadın Züleyha idi. O da oraya gelmiş Yusuf'u seyrediyordu. Yusuf, o kalabalığın arasında Züleyha'yı gördü ve kendisine olan aşkından dolayı her şeyini feda eden bu kadına doğru atını sürdü. O güzeller güzeli Züleyha'nın güzelliği harap olmuştu. Her şeyin harap olacağı gibi. Hangi güzellik güzellere bâkî kaldı, hangi hükümdara mülkü sadık kaldı, hangi mahkeme hâkime mülk oldu. Nice güzeller helâk olmuş, hatta bastığımız toprak hangi dilberin dudağı, hangi sevgilinin yanağı bilinmez olmuştur. Toprak olan bedenlerin kimisi kadeh, kimisi testi, kimisi de tuğla olmuştur.

Yusuf, Züleyha'ya doğru gitti ve atından aşağıya indi. Kendi uğruna, aşkı namına her şeyini feda eden bu kadının elinden tuttu. Halk onları seyrederken Yusuf, ellerini bârigâh-ı ehadiyyete açtı ve "Ya Rabbi, benim namıma şu hale gelen bu kadını eski hâline döndür. Bu sünnetullaha muhaliftir ama ben bunu senden istiyorum" diye niyaz etti ve duası hemen müstecâb oldu zira duayı eden Yusuf-ı Sıddîk bir peygamber idi.

Züleyha, eski endamına, eski güzelliğine kavuştu. Yusuf, kendisine olan aşkından deli divane olan bu kadını nikâhına aldı ve sarayına götürdü. O akşam gerdek odasına girdiler. Züleyha Yusuf'a "Sakın bana elini sürme" dedi. Yusuf, sebebini sorunca Züleyha, "Sen bana perde olmuşsun, ben aslında Allah'ı seviyormuşum. Artık sen aradan çık" dedi. Yusuf "Hatırlamıyor musun? Bir vakitler sen beni kovalıyordun, ben senden kaçıyordum. O günleri unuttun mu? Şimdi sen benim helâlimsin. Benden neden kaçıyorsun?" dedi. Züleyha "Ben aslında Allah'a âşıkmışım ama farkında değilmişim, Allah aşkına peşimi bırak" dedi.

15 Tem 2021 - 00:05 İstanbul- Günün İçinden


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberma Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberma hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Haberma editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Haberma değil haberi geçen ajanstır.İstanbul Markaları

Haberma, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Milletvekillerinin Sizi Temsil Ettiğini Düşünüyor musunuz?