Reklamı Kapat

Kahramanmaraş TEMA'dan Kahramanmaraşlı Milletvekillerine Çağrı

TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Abdulkerim AKBOLAT, “Teklif yasalaşırsa, Türkiye’nin en eski santralleri üç yıl daha havayı kirletmeye, halkın sağlığını tehlikeye atmaya devam edecek. TBMM 19 Şubat 2019 ayında yüzbinlerce insana verdiği sözün arkasında durarak teklifin yasalaşmaması için gereğini yapmalı” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRELLERİN HAVAYI KİRLETEREK HALKIN SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN YASA TEKLİFİ GÜNDEMDE;

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verecek yasal düzenlemenin kabul edilmemesi bekliyoruz.

1 Kasım 2019’da yapılan Plan Bütçe Komisyonu toplantısında karara bağlanan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda oylanması beklenen yasal düzenleme, 14 Şubat 2019’da geri çekilen Madde 45’in devamı niteliğinde, 15 kömürlü termik santrali çevre yatırımlarından muaf tutmayı ve bu santrallere 2022 yılına kadar havayı kirletme izni vermeyi hedeflemektedir.

TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Abdulkerim AKBOLAT yaptığı açıklamada, 14 Şubat 2019 tarihinde bu kararın AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi’nin ortak kararı ile geri çekildiğini ve bir daha uzatılmayacağına dair sözler verildiğini hatırlattı ve bu santrallerin 2019 sonuna kadar çevre yatırımlarını tamamlamış ve filtrenin takılmış olmaları gerektiğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan partikül madde (PM10) ölçüm verileri kullanılarak Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından yapılan Kara Rapor isimli çalışma kitabında yayımlanan raporlarda, Afşin Elbistan kömürlü termik santrallerinin yer aldığı Kahramanmaraş’ın % 25 ile hava kirliliğine bağlı ölümlerin en fazla gerçekleştiği Türkiye’deki ikinci il olduğu belirtilmektedir.

https://www.temizhavahakki.com/kara-rapor/

2013’ten beri çevre yatırımlarını gerçekleştirme taahhütlerini yerine getirmeyen ve süreleri yasal düzenlemelerle üç defa uzatılan 15 kömürlü termik santrale dördüncü kez havayı kirletme izni verilmesinin çevre ve insan sağlığı hakkı ihlalinin ödüllendirilmesi olduğunu belirten TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Abdulkerim AKBOLAT “Teklif yasalaşırsa, Türkiye’nin en eski santralleri üç yıl daha havayı kirletmeye, halkın sağlığını tehlikeye atmaya devam edecek. TBMM 19 Şubat 2019 ayında yüzbinlerce insana verdiği sözün arkasında durarak teklifin yasalaşmaması için gereğini yapmalı”

Dünya Sağlık Örgütü’nün kirli havayı ‘insan sağlığını etkileyen en büyük tehlikelerden biri’ olarak belirlediğini hatırlatan AKBOLAT, Türk Tabipleri Birliği Temsilcisi Doç. Dr. Gamze VAROL’un ise “Kirlilik seviyelerindeki artış yaşam süresini kısaltıyor; kanser, akciğer, kalp damar hastalıkları ve felç görülme sıklığını artırıyor. Bebek ölümleri, erken doğum, büyüme-gelişme geriliği, öğrenme bozuklukları, hafıza ve davranış sorunları ve diyabet gibi çok sayıda sağlık sorununun temelinde kirli havanın etkisi olduğu tartışılıyor. Daha önce temiz hava haktır iki yıl daha beklemez dedik, kazandık. Yetkililerin hava kirliliği konusundaki hassasiyetinin devam etmesini ve hava kirliliğine neden olan kaynakların en aza indirilmesini istiyoruz,” dediğini hatırlattı.

TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Abdulkerim AKBOLAT Türkiye Millet Meclisi Genel Kurulu’na gelecek teklifin geri çekilmesi için Kahramanmaraş Millet Vekillerimiz Sayın Mahir ÜNAL, Sayın Celalettin GÜVENÇ, Sayın Ahmet ÖZDEMİR, Sayın İmran KILIÇ, Sayın Habibe ÖÇAL, Sayın Mehmet Cihat SEZAL, Sayın Ali ÖZTUNÇ ve Sayın Sefer AYCAN beye çağrıda bulunarak “TBMM’deki tüm siyasi partilerin, halkın sağlığını düşünmelerini, halkın yaşamlarındaki temiz hava hakkı olduğunu belirtip 14 Şubat 2019’da verdikleri sözün arkasında durarak, istisnasız bir şekilde verdikleri sözü yerine getirmelerini talep ediyoruz,” dedi. Bu konuda doğaya, çevreye ve insan sağlığına zarar veren yasa teklifine karşı halkımızı duyarlı olmaya davet etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmesi beklenen 15 adet kömürlü termik santrale 4. kez havayı kirletme izni verecek yasal düzenlemenin kabul edilmemesi bekliyoruz dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Hbrma Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Hbrma Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kahramanmaraş Markaları

Hbrma Haber, Kahramanmaraş ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (554) 334 96 00
Reklam bilgi


Anket Kahramanmaraş'ta Eğitim Kalitesini Nasıl Buluyorsunuz?